• benchmark.pl
  • wideo
  • Mały, leciutki dron z kamerą 4K? DJI Mini 2 i rok 2021 pokazują, że to ma sens!
Mały, leciutki dron z kamerą 4K? DJI Mini 2 i rok 2021 pokazują, że to ma sens!
Gadżety

Mały, leciutki dron z kamerą 4K? DJI Mini 2 i rok 2021 pokazują, że to ma sens!

przeczytasz w 7 min.

Zapowiedź DJI Mini 2 nie zrobiła na mnie jakiegoś kolosalnego wrażenia. Ot, słusznie poprawiony DJI Mavic Mini, który, mimo ultralekkiej wagi, miał kilka poważnych niedociągnięć. Nowe Mini wciąż jawiło mi się jednak jako zabawka. Oj, nie doceniłem tego drona. To błąd. Duży błąd.

ocena redakcji:
  • 4,6/5

Każdy kto uważniej śledził ostatnie poczynania firmy DJI zauważył zapewne, że chiński producent zamiast kolejnych rewolucji skupił się obecnie na doszlifowywaniu swoich flagowych produktów. I tak mieliśmy ostatnio poprawione DJI Pocket 2, świetną kieszonkową kamerkę, która prócz szeregu poprawek i ulepszeń w końcu pozbyła się też ze swojej nazwy leciwego już członu „Osmo”. Do tego doszły jeszcze dwa solidne gimbale, dla bardziej profesjonalnych użytkowników, których starcie - DJI Ronin RSC 2 vs DJI Ronin RS 2 także mogliście niedawno zobaczyć na naszych łamach.

A gdzie w tym wszystkim plasuje się DJI Mini 2? Cóż, podobnie jak wspomniany DJI Pocket 2, także i on przeszedł lifting, przy okazji pozbywając się części swojej nazwy, mimo wciąż widocznych Mavic’owych korzeni. Po co? By łatwiej odróżnić od siebie poszczególne modele – Mini dla początkujących, a seria Mavic – dla średnio zaawansowanych. Słowem, idealny podział dla wszystkich wciąż zastanawiających się jaki dron wybrać.

Temu maleństwu nowe przepisy nie straszne, a operatorowi drona - policja

Zapytacie pewnie teraz – no dobrze, ale co takiego się stało, że wpierw nie doceniłem tego malucha, a teraz marzy mi się by posiadać go na własność. I o co do licha chodzi z tym pałowaniem? Już wyjaśniam. Pamiętacie jak podczas testu DJI Mavic Mini walnąłem nim w drzewo? Nie, nie napiszę teraz, że nową wersją nie da się tego zrobić, bo DJI Mini 2 wciąż nie posiada systemu antykolizyjnego. Ma za to nadal jeden kluczowy parametr, który nagle niesamowicie zyskał na wartości – piórkową wagę

Owe 249 gramów zmienia teraz naprawdę bardzo wiele czyniąc DJI Mini 2 najprzystępniejszym z technologicznie zaawansowanych dronów. By nim latać nie trzeba bowiem ani przechodzić online’owego szkolenia ani zdawać egzaminu. Do tego jeszcze zmiany jakie zaszły w konstrukcji tego malucha to coś więcej niż tylko wyposażenie go w tak upragnioną kamerę 4K. 

DJI Mini 2 - złożony dron w klamrze zabezpieczającej
DJI Mini 2 - kamerka 4K

DJI Mini 2 zyskuje przewagę

Na pierwszy rzut oka mogłoby się jednak wydawać, że poza skróconą nazwą, diodą sygnalizacyjną na przedzie i lepszą kamerką to dokładnie ten sam dron co wcześniej. Nie sugerujcie się jednak podobnym wyglądem i wagą. Ewolucja sięgnęła bowiem tym razem nieco głębiej przynosząc wcale nie tak oczywiste ulepszenia. I choć początkujący, do których wciąż kierowany jest ten dron, mogą ich nawet nie zauważyć (no bo kto pierwszy raz odrywając się od ziemi myśli o tym czy bitrate wynosi 40 czy może 100Mbps?), to jednak prędzej czy później doceni je każdy posiadacz tego maleństwa.

Dlaczego? Bo realnie wpływają na jakość i bezpieczeństwo lotu oraz komfort filmowania. Wiem, brzmi to nieco górnolotnie, niemal jak z reklamy, ale wystarczy spojrzeć na porównanie specyfikacji technicznej „starego” i „nowego” Mini, by zrozumieć jak duży skok się dokonał i jak bardzo DJI Mini 2 nabrało sensu. Szczególnie, w świetle niedawnych zmian w prawie.

DJI Mini 2 - przed startem

Drony - kategoryzacja
Drony - podział kategorii otwartej (źródło: ulc.gov.pl) Uwaga! Obecnie obowiązują przepisy przejściowe!

Skrócona specyfikacja techniczna - Dji Mavic Mini vs DJi Mini 2:

 DJI Mavic MiniDJI Mini 2
Matryca:1/2,3” CMOS, 12MP1/2,3” CMOS, 12MP
Obiektyw:FOV: 83°, 35 mm odpowiednik formatu 24 m, f/2.8FOV: 83°, 35 mm odpowiednik formatu 24 m, f/2.8
Gimbal:3-osiowy3-osiowy
System nawigowania:GPS+GLONASSGPS+GLONASS+GALILEO
Tryby wideo:
  • 2,7K – 2720x1530 25/30 fps
  • FHD – 1920x1080 25/30/50/60 fps
     
  • 4K - 3840×2160 24/25/30fps
  • 2.7K - 2720×1530 25/30p
  • FHD - 1920×1080 25/30/50/60p
Tryby foto:
  • 4:3 (4000x3000)
  • 16:9 (4000x2250)
  • pojedyncze zdjęcie
  • interwał 2/3/5/7/10/15/20/30s
  • 4:3 (4000×3000)
  • 16:9 (4000×2250)
  • Pojedyncze zdjęcie
  • interwał 2/3/5/7/10/15/20/30/60s
  • AEB
  • panorama (Sphere, 180 stopni, szeroka)
Maksymalna prędkość zapisu:40Mbps100Mbps
Format foto:JPEGJPEG/DNG (RAW)
Format wideo:MP4 (H.264/MPEG-4 AVC)MP4 (H.264/MPEG-4 AVC)
Transmisja wideo:Enhanced WiFiOcuSync 2.0
Pamięć:brak wbudowanej (obsługa kart microSD do 128GB)brak wbudowanej (obsługa kart microSD do 256GB)
Maksymalna prędkość::6 m/s (tryb CineSmooth); 8 m/s (tryb Position); 13 m/s (tryb Sport)6 m/s (tryb CineSmooth); 10 m/s (tryb Position); 16 m/s (tryb Sport)
Maksymalny czas lotu"do 30 minutdo 31 minut
Dodatkowe funkcje:inteligentne tryby lotu
  • Inteligentne tryby lotu
  • cyfrowy zoom x4
  • QuickTransfer (do przenoszenia nagrań z drona na telefon)
  • nowy, poprawiony kontroler
Akumulator:2400 mAh Li-ion 2S2250 mAh LiPo 2S
Wymiary:złożony – 130x80x60mm/rozłożony – 150x190x60mmzłożony – 138x81x58mm/rozłożony – 159x203x56mm
Waga:249 gramów249 gramów
Cena w momencie publikacji testu:1599 - sam dron
1799 - zestaw Fly More Combo
2199 zł - sam dron
2899 - zestaw Fly More Combo

DJI Mini 2 - zestaw DJI Mini 2 Fly More Combo
Taki oto zestaw DJI Mini 2 Fly More Combo trafił do naszej redakcji

Zapewne niektórzy z Was zadają teraz pytanie czemu nie wspomniałem wyżej o zasięgu transmisji. Przecież jakby nie patrzeć, dzięki zastosowaniu technologii OcuSync 2.0 DJI Mini 2 może pochwalić się teraz imponującymi 6 km, podczas gdy jego poprzednik, działając po WiFi, już przy 400 metrach miewał spore kłopoty. 

I świetnie, tyle tylko że aby móc latać bez konieczności zdawania egzaminów, zgodnie z prawem dron i tak musi cały czas pozostawać w zasięgu wzroku pilota. Innymi słowy te „laboratoryjne” 6 km, dla początkującego operatora, to raczej gwarancja niezakłóconego lotu i stabilnej transmisji. Na szczęście pozostałe zmiany i ulepszenia są dużo bardziej realne.

A dokładnie w czym DJI Mini 2 jest lepszy?

Specyfikacja specyfikacją, ważniejsze jest jednak to co tak naprawdę się pod nią kryje. O wyeliminowaniu jednej z największych bolączek DJI Mavic Mini, czyli słabej jakości sygnału z drona, już wspominałem. Przesiadka na sprawdzoną technologię OcuSync 2.0 nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie zdecydowano się na zmianę aparatury. Pamiętacie tę dołączaną do DJI Air 2? No to teraz dokładnie ta sama, z dokręcanymi drążkami, wysuwanym uchwytem na telefon i sprytnie ukrytym kabelkiem, wylądowała w zestawie z DJI Mini 2. I bardzo dobrze, bo to naprawdę wyjątkowo wygodny kawałek sprzętu.

DJI Mini 2 - nowa aparatura z dokręcanymi drążkami

DJI Mini 2 - nowa aparatura i aplikacja DJI Fly

A zwróciliście uwagę na różnice w maksymalnych prędkościach starego i nowego Mini? Niby nic, ale kryją się za tym nowe silniki, których moc pozwoliła także znacząco zwiększyć odporność na wiatr DJI Mini 2. Pamiętam swoje obawy o podmuchy wiatru przy pierwszym locie DJI Mavic Mini. Nie były one wielkie, ale widziałem jak ten mały dron dzielnie stawiał im opór. Przy tak niewielkiej wadze bałbym się jednak „podnieść” go nad morzem. 

Doświadczyłem takich warunków z nieco cięższym DJI Spark i wiem jaką trudność sprawiało mu opanowanie wiatru. Tym większe wrażenie zrobiły jednak na mnie możliwości DJI Mini 2, który potrafi oprzeć się podmuchom dochodzącym do 10,5 m/s (37,8 km/h). I to faktycznie widać, bo dron pozostając w zawisie znacznie rzadziej na wietrze przyjmuje mocno pochylona pozycję.

DJI Mini 2 - w locie, z boku

DJI Mini 2 - mocowanie baterii

Oczywiście największą i najbardziej pożądaną zmianą, którą przynosi DJI Mini 2 jest usprawniona kamera. I nie chodzi tu tylko o fakt podbicia maksymalnej rozdzielczości do 4K (z 2,7K w poprzedniej wersji), ale dodanie cyfrowego zoomu 4x (dla rozdzielczości 4K – 2x). Co więcej, znacznie rozszerzono możliwości robienia zdjęć oferując tym razem także funkcje automatycznego bracketingu (AEB), zapisu fotografii w formacie RAW oraz tworzenie panoram.

Z kamerą, po części, wiążą się jeszcze dwa świetne patenty, których próżno szukać w pierwszym Mini – funkcja QuickTransfer i coś co nazwano Trimmed Download. W błyskawicznym skrócie – pierwsze opcja pozwala szybko przenosić zdjęcia i filmy z drona na telefon, bez konieczności podłączania kontrolera. Druga zaś umożliwia wstępne przycięcie filmu, wybranie z niego interesującego nas segmentu i natychmiastowe przesłanie do telefonu. W obu przypadkach niezbędna jest oczywiści aplikacja Dji Fly, która później może posłużyć do stworzenia ciekawego filmu i podzielenia się nim ze światem, w serwisach społecznościowych.

DJI Mini 2 - panorama zrobiona przy pomocy drona

DJI Mini 2 - przykładowe zdjęcie

Miniaturowa, latająca kamera na wypasie

Już przy teście pierwszego Mini pisałem, że może to być niemal idealny kompan podróży – mały, składany i ważący tyle co dron-zabawka. Do tego latało się nim prosto i przyjemnie. Jedynie czego mi brakowało to kamera 4K. A przynajmniej tak mi się wówczas wydawało, bo DJI Mini 2 pokazało jak wiele rzeczy można jeszcze poprawić. Może zabrzmi to nieco niewiarygodnie, ale „dwójką” latało mi się znacznie lepiej. I nie chodzi tylko o lepszą reakcję na drążki czy odczuwalnie większą moc silników, ale także, i przede wszystkim, ze względu na nowy kontroler. 

Co tu dużo pisać, od początku wydawało mi się, że pomysł składanej aparatury z umieszczanym u jej dołu smartfonem jest nieco dziwaczny. Raz, że nie dawało się tego dobrze chwycić jednocześnie zachowując pełen zakres ruchów na drążkach, a dwa – że przenoszenie wzroku z drona na ekran podglądu było dużo mniej komfortowe. Teraz wszystko jest łatwiejsze.

DJI Mini 2 - dron i aparatura

DJI Mini 2 - klamra zabezpieczająca
Za sprawą gumowanej klamry zabezpieczającej przenoszenie drona w kieszeni kurtki jest dużo łatwiejsze

Oczywiście, w DJI Mini 2 nadal mamy trzy, świetne tryby lotuCineSmooth, dla wolniejszych, ale ultrapłynnych, filmowych ujęć, standardowe Position – z dokładnym pozycjonowaniem GPS i Sport, dla fanów szybkich, zwariowanych przelotów. Do tego dochodzą jeszcze znane z pierwszej wersji zautomatyzowane ujęcia QuickShots takie jak choćby Dronie czy Helix. Tym razem jednak ich ilość rozbudowano o… jeden dodatkowy tryb, wcześniej nie widziany tu Boomerang.

A jak z nagrywaniem filmów? Cóż, to możecie ocenić sami oglądając poniższy filmik. Jedna ważna uwaga, wykorzystane tam materiały nie były w żaden sposób koloryzowane. A, i pamiętajcie też, że DJI Mini 2 nie ma możliwości rejestrowania obrazu z HDR

Muszę też pochwalić dużo lepszą stabilność działania aplikacji DJI Fly i (ponownie) bezproblemową transmisję obrazu. Ani razu podczas kilku odbytych lotów nie zdarzyła mi się utrata sygnału bądź nawet delikatne opóźnienia. OcuSync 2.0 to jednak klasa sama w sobie.

Czy jest jednak coś czego w DJI Mini 2 mi zabrakło? Oczywiście, choćby wspomnianego trybu wideo z HDR. Szkoda też trochę, że mimo zmian wciąż nie możemy tu liczyć na funkcję automatycznego śledzenia (ActiveTrack). Skoro takie maleństwo jak DJI Pocket 2 otrzymało obie te rzeczy to czemu nie ultralekki dron? Cóż, może w przyszłości, w którejś aktualizacji to się znajdzie.

DJI Mini 2 - opcje filmowania w aplikacji DJI Fly

DJI Mini 2 - opcje przedniej diody w aplikacji DJI Fly
Kolor i efekty przedniej diody LED można sobie dowolnie ustawić

DJI Mini 2 – czy warto kupić?

W zasadzie to odpowiedziałem na to pytanie już na wstępie. DJI Mini 2 to naprawdę niezły kawałek sprzętu i świetne rozwinięcie pierwotnej koncepcji miniaturowego drona już nie tylko dla początkujących. W końcu mamy i kamerkę 4K, i stabilną jak skała transmisję, których poprzednikowi chyba najbardziej brakowało. Oczywiście, wciąż jest tu kilka rzeczy, które przydałoby się poprawić czy rozwinąć. Nim jednak zaczniemy wymieniać kolejne niezbędne ulepszenia warto spojrzeć na cenę DJI Mini 2, a potem następnego w kolejce DJI Mavic Air 2. Wiecie już o co chodzi? 

Siła tego malucha nie ma bowiem tkwić w masie najnowocześniejszych rozwiązań. Nowe Mini ma być przede wszystkim bezproblemowe i jak najbardziej przystępne, tak aby można było je zabrać niemal wszędzie, w każdą podróż w granicach Unii Europejskiej. Wszak jakby nie patrzeć wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego jako operator, umieścisz nadany Ci tam numer rejestracyjny na dronie i w zasadzie już możesz tym maleństwem latać. Nie trzeba ani zaliczać szkolenia online (choć z pewnością każdemu się ono przyda) ani podchodzić do egzaminu. Przynajmniej jak na razie. A wszystko to dzięki ultralekkiej wadze. Czy potrzeba czegoś więcej?

DJI Mini 2 - ujęcie z dołu

Ocena końcowa DJI Mini 2:

  • ultralekka waga poniżej 250 gramów oznaczająca brak konieczności zaliczenia egzaminu państwowego
  • składana, bardzo kompaktowa konstrukcja
  • wreszcie kamera 4K na pokładzie!
  • lepsza jakość rejestrowanego obrazu (100Mbps zamiast 40Mbps)
  • możliwość zapisywania zdjęć w formatach JPEG i RAW
  • dużo stabilniejsze połączenie i transmicja po OcuSync 2.0
  • zwiększony zasięg i stabilniejszy lot (większa odporność na podmuchy wiatru)
  • 3 tryby lotu - CineSmooth, Position i Sport
  • 5 automatycznych trybów QuickShots
  • większa maksymalna prędkość lotu (w stosunku do Mini pierwszej generacji_
  • nowy, poręczniejszy kontroler
  • długi czas lotu 
  • w przypadku wersji Fly More Combo - pokaźny zestaw akcesoriów w pakiecie
     
  • wciąż raczej średnia jakości plastik
  • tylna klapka zabezpieczająca baterię wydaje się aż nadto delikatna
  • brak systemu przeciwdziałającemu kolizjom i opcji automatycznego śledzenia
  • tylko jeden nowy inteligentny tryb lotu (Boomerang)
  • brak trybu HDR video

92% 4,6/5

Dobry Produkt

Za darmowe udostępnienie DJI Mini 2 na potrzeby niniejszych testów dziękujemy firmie Dji.

Oto co jeszcze może Cię zainteresować:

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    3
    Kupiłam parę dni temu jestem bardzo zadowolona ale z samego drona. Oprogramowanie od DJI Fly to jakaś porażka, tłumaczenie polskie jest okropne wszędzie pełno skrótów zamiast pełnych nazw, brakuje możliwości zmiany języka na inny ponieważ aplikacja uruchamia się w języku w jakim jest Android/iOS. Brak oprogramowania dla tabletów z Windowsem, wszędzie pełno komunikatów, jakieś filmiki, konieczność rejestracji itp. Miałam nadzieje że kupując drona dostane fajny w pełni sprawny i funkcjonujący ekosystem - dron + oprogramowanie, a mamy tylko drona...

    Czy warto kupić za te cenę? Sama nie wiem, bo można zbudować własnego drona znacznie taniej, a oprogramowanie może być takie same, a nawet lepsze od tego DJI. Na duży plus jednak zasługuje jeszcze to że DJI udostępnia SDK pod Windowsa, fakt że jeszcze w wersji beta ale to już coś :).
    • avatar
      Srecky
      2
      Panie Autorze. Widzę pierwsze korekty tekstu. Nadal jednak widnieją kluczowe nieścisłości. Warto odróżnić Profil Operatora, od Profilu Pilota na ULC. Proszę też skorygować tę błędną historię o braku konieczności przechodzenia szkolenia i egzaminu. Trzeba:
      1. Zarejestrować Profil Operatora, nadany nr rejestracyjny umieścić na dronie.
      2. Zarejestrować Profil Pilota, przejść szkolenie i zdać test online w kategorii A1 i A3.
      3. Dla kategorii A2 zdać egzamin praktyczny.

      Coś czuję, że loty testowe tym "maleństwem" odbyły się nielegalnie. :-D
      • avatar
        Srecky
        1
        Dron ma możliwość rejestracji więc trzeba przejść szkolenie online ULC.
        • avatar
          Mario2k
          1
          Najlepszy Dron w swojej klasie , posiadam Mavic 2 pro i ten maluch trochę mnie kusi ku zamianie.
          • avatar
            linei
            1
            By było wszystko jasne. Mając Mini 2 jako drona o masie mniejszej niż 250g nie trzeba przechodzić szkoleń na A1, A3, A2. Wystarczy sama rejestracja na stronie ULC. Obecnie obowiązują przepisy przejściowe i nie ma drona który by posiadał certyfikacje dlatego tabelka która podał autor wprowadza delikatnie mówiąc w błąd. Co prawda w przypadku Mini 2 przepisy przejściowe i docelowe się powielają bo wagowo to nadal poniżej 250g, ale w przypadku np Air 2 to już dwie odrębne sprawy. Cytat ze szkolenia ULC: "jeżeli posiadasz drona o masie do 250 g, nie musisz nawet robić tego szkolenia. Wystarczy, że przeczytasz instrukcję obsługi i zachowasz zdrowy rozsądek. Dopuszcza się przelot nad osobami postronnymi (z zachowaniem szczególnej ostrożności) ale nie wolno wlatywać nad zgromadzenia osób."
            • avatar
              OpusDei
              -16
              Fajne wideo z nad rzeki ...a operator w masce. Czache TV zindoktrynowała, pozwolenie na oddychanie wam wprowadzą.
              • avatar
                Emisariusz_
                0
                kupiliśmy specjalnie na wyjazd w Meksyku - sprawdził się idealnie ;) polecam zestaw z 3 bateriami - bardzo się przydają tak samo pokrowiec ;)
                • avatar
                  niema
                  0
                  Rewelacja. Mam go od trzech dni i to jest to! Pierwszy dron, polecam wszystkim. Problem niestety ze smartfonem, bo Redmi 9C niestety nie przyjmuje DJI Fly i był mały problem. Mimo to zakup udany, zabawa przednia.
                  • avatar
                    gask12
                    0
                    Szkoda że nie napisaliście że te drony potrafią uciekać. I są nie do odzyskania. I to jest powód dla którego trzeba się zastanowić przed kupnem.
                    • avatar
                      kalkulatorek
                      0
                      Nabralem na niego smaku, ale mam 2 pytanka:
                      1. Co z tym uciekaniem drona ???
                      2. Muszę na niego robić uprawnienia ???

                      Podoba mi się jako taka fajna zabawka do filmów na wakacje. Ale jak mam się użerać z celnikami. Czy w kraju z panami milicjantami to musze się deczko zastanowić....
                      • avatar
                        bahus_pl
                        0
                        No dobra.. mam dość... żeby rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie tego czy trzeba mieć uprawnienia na drona pokroju DJI Mini 2 czyli poniżej 250g ale posiadającego czujnik rejestrujący obraz i nie będącego zabawką (do 14 roku życia) polecam ten filmik... Myślę że sam ULC powinien rozwiać wątpliwości odnośnie przepisów przejściowych do 2023 roku jak i późniejszych.

                        https://youtu.be/pWb3jW_tnGE?list=PLdVNty7CIiuvLQAYiDccGYCW15C3zQYYM